23 Şubat 2008 Cumartesi

YA BİLMEDİKLERİMİZ

Her sey bildilerimizle sinirlidir Bildigimiz kadari ile degerlendirir ve yargılarız.
Ya bilmediklerimiz. Mesela gökkuşağinin renkleri Ya gördüklerimizden ve sandıklarımızdan daha coksa.. Ya gördüğümüzü sandigimiz renkler aslina sadece bir rengin tonlamasi ise.. ve Ya daha bir çok bilmedigimiz renkte gök kuşakları varsa. Gözümüzde renkleri algılamaya yarayan bir küçücük parçanin eksikligi yüzünden bu harika renkler dünyasının farkinda değilsek, Ve aslında gördüğümüz tüm renkler; göremediğimizi varsaydığımız esas olan renklerin negatifi ise..siyah beyaz yasar gibiysek.!!
Mesela sesler!! Doğada baska sesler de varsa çagildayan.. bin bir cesit bitkiden..topraktan, taştan yayilan. Baska alemlerden yada her turlu sessiz sandigimiz familyalardan yıldızlardan güneşten yükselen. Ayın ilk ve son dördününde farklı ses, hilalinde lirik dolunayında baritona dönüşen. Sekiz nota ile sınırlanmayan, duymayi hayal bile edemezken, algilamamizin ve eksik donanimimizdan kaynaklanan sesler dünyasinda duyma özürlü olarak yaşıyorsak
Ya duygular.. Askmi, seks mi, duygusallikmi, aliskanlikmi,ihtirasmı elektriklenmemi, kinmi, hırsmı, kıskançlıkmı, kırgınlıkmı intikam mı iyimi kötümü merhametmi diye sorgularken ve yargilarken ve son noktayi koyarken kaç kişi aslinda bilinenlerin dışında cok baska duygularin da var olduğunun farkina varip isimlendirememistir duygusunu. Bilinen hic bir kaliba uymadigini sezdigi duygularinin o halde ne olabilecegini kac kisi merak etmistir.
Ben merak ettim yazdım..(ben yazdım oldu)
cok kişide merak etti ama yazmadı ..(da ne kaybetti)
çOK kişiler şöyle bir akıllarından geçirdiler (de ne oldu )
Kimileri bu tip düşünceleri reddetti. (iyi yaptılar)
Değermiydi uykusuz da kaldım.
Beynimde kuralına göre dizdiğim satranç tahtamın taşları dört bir yana savruldu. Şimdi o taşları başka türlü mü dizmeliyim, Sonra yeniden mi oynamalıyım.
Belki bir formül de benden cikacak tum faraziyelere inat
Hayat yeni meraklara açık isteyene
eski bilinenler ise ilham kaynağı yenilere

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı