25 Şubat 2008 Pazartesi

YAZLIK

Ben artık yazlığa gitmek istiyorum. Gidemiyorum.
Sitenin hesapları denetleme ve yeni yönetimi secme işi var.
Eski arabamın ruhsatını daha devretmedim. gidemiyorum..Boşversem ne olur tüm bunlara.. gitsem.. Orada beni çeken ne var. Diyelim gittim.
Bir senedir kapalı kalan yazlık dökük evimizin temizlenmesi yerleştirilmesi var.
Bir ay sürer mi demeyin. sürer.
Gelincikler tavan arasına kesin yuva yapmışlardır. Kırlangıçların yuvası ise balkon masasının üstüne denk geliyor. Biz gidince bizi balkondan kovmak için üzrimize çeşitli pike ve yüzümüzü teğet geçme uçuşları başlar.
Evin her tarafını örümcek ağları sarmıştır.Hortumla su sıkılmak suretiyle evin içi yıkanır. yatak yorganlar rutubet kokarlar uzun süre güneşletilip dövülmek isterler..
Kara kedi ve büyüyüp tekrar yavrulamış yavruları sabırla bizi bekler.
Deli kuvvete sahip, aklı kıt Memet bahçeyi çapalamak akan çatıyı ve delinmiş ahşap tavanı onarmak için çağrılmayı bekler..ölen kalan kaçan boşanan son havadisleri iştahla sayar.
Odunla ısınan termosifon yeni tahta parcaları ister. Arka bahçede köşedeki kütüğe saplı el baltası ile odunlardan küçük parçalar koparttırırsınız tutuşturmalık.
Evin demirbaş tabak bardak takımlarına ulaşmak zordur. Arka kömürlükten alınan ahşap merdiven evin içine taşınır. Tavan arasına dayatılarak ıvır zıvır takımlar indirilir.
Tel dolabi öyle bir küf olmuştur ki..biraz temizleyip üstüne beyaz boya cekmek daha kolayıma gelir. Hiç olmazsa on cephenin balkon kısmı bir kireç badanasından geçer. Güneşi cok yansıtıp göz alıyor diye içine boya katılıp grileştirilir.
Ön kapıdan girilip arka bahçeye,,arka kapıdan girilip ön bahçeye geçildiği için ev hep toz toprak olur.Bu sene arka bahcedeki harap kümesi onarıp ördek almak istiyorum.
Gece işiği açtığınızda mutlaka duvarda et rengi, seffaf gibi iç organları gözüken bir kertenkele görürdünüz. Tüm canlılarla yaşamaya alışmalısınız burada.
Bir gün banyoda,deniz sonrası duşa girdiğimde ,bir kol mesafesi ilerimde, başımla aynı hizada havaya kalkmış yeşilli bir yılanla göz göze geldim. Bir metre vardı. Ben ayrı yöne kaçtım.. o ayrı yöne kaçtı.
Bir sene de tarla fareleri cok üremişti..Gün batımında deliklerinin oldugu yerlerde tarlalar boyunca oynaşırlar ve gece tuvalette orda burda bol bol selamlaşırdınız.. Bakalım bu sene neyle karşılaşacagız.
Ama tüm işler bittikten sonra (aslında iş hiç bitmez ya)
artık oranın tadına varmaya başlarsınız.
Sabah uyandıgınızda öyle dingin bir sessizlikle karşılaşırsınız ki..
hayattamıyım acaba dersiniz..
denizin sahile hafifçe vuran sesi..dünyanın en güzel melodisidir.
Balıkcı motorunun uzaktan başlayan taka takası kadar içimde emniyet
hissi yaratan bir ses olmamıştır.
Geceleri gökyüzünde bu kadar çok yıldız olduğuna şaşarsınız.
Bazen nineleri, ninenizin arkadaşı olan balıkçıların hanımlarına katılır..onları kırmamak için elbiselerinizle denize atlayıverirsiniz.
Yerel dillerine alışır..konuşursunuz. bambaşka bir dünyanın insanı olursunuz.
Çünkü burası bir Ege sahil köyüdür. Burada hatıralar cok konuşulur.
Eski sevdalılarımız. abi ve ablalarımızın yaz aşkları..anne ve babalarımızın arkadaşlıkları.. nine ve dedelerimizin dostlukları..
Bu sene boya takımımı da götüreceğim.
Kolaydır koluna sepeti takıp pazara gidivermek. At arabasına binip incir toplamaya gitmek. Kimse yadırgamaz.
Uygar alanlarda yapamadığım her şeyi yaparsın..
pizolayı balıkları yer. Kemikleri fırlatıverirsin yan tarlaya kediler yer bitirir.
Karpuzu yer kabuklarını ucundan tutar fırlatıverrsin..güneş bırakmaz..kurutur
..hava bedava..su bedava(artezyen) Manzara bedava..motor gezisine katıl istersen adalara bol kepçe yemek verrler..istersen tırman kaz dağlarına..kozak yaylalarına..
Medeniyet istersen yakın zaten.
Git Ayvalığa Alibey Adasında Yunan müziği ile balık ye gün batımında..
Ören Akçay Altınoluk gece bir dizi inci gibi parlayıp süzülür karşı sahilden ayaklarının ucuna. Evet..evet.
Benim gitmem lazım evde televizyon ve çamaşır makinasının olmadığı köy hayatıma. iNSANLARIN BASİT AMA ZOR AMA SEVGİYLE MUHABBETTE OLDUĞU O HAYATA..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı